Członkowie Bloga

czwartek, 24 stycznia 2013

Parowanie kaszy / ryżu

Nie każdy wie jak zdrowo gotować czy raczej parować kaszę.Podobno parowanie jest o wiele zdrowsze dla nas, ponieważ wszystko co dobre w ziarnie w nim zostaje a nie jest wylane wraz z odcedzaną wodą (jak to bywa w przypadku gotowania kasz w woreczkach) W przypadku ryżu, kaszy gryczanej i kaszy jęczmiennej(drobnej , grubej lub średniej) zasada jest taka , że gotuje się 1 część kaszy/ryżu w 2 częściach osolonej wody. W przypadku kaszy pęczak, która jest o wiele grubsza..robię troszkę inaczej...1 część kaszy gotuje się w 2 i 1/2 częściach wody..kasza wychodzi sprężysta i się świetnie rozsypuje nie tworząc zbitej masy.
Ale dla tych, którzy jeszcze nigdy nie parowali kaszy ani ryżu podaję moją recepturę..tym razem na Kaszę Pęczak.

SKŁADNIKI;

 • 1 część kaszy pęczak
 • 2,5 części wody
 • sól
 • ewentualnie łyżka masła..ale nie jest konieczna
 1. W garnku zagotować wodę..osolić..(ew. dodać masło)
 2. Do wrzątku dodać opłukaną z mączki kaszę
 3. Całość gotować, co jakiś czas mieszając uważając aby kasza nie przywarła.
 4. Gotować tak aż kasza wchłonie prawie całą wodę..Gdy będzie już jej mało zdjąć garnek z ognia, przykryć pokrywką i całość zawinąć w koc lub gruby ręcznik.Taki pakunek dodatkowo można włożyć w pościel, kołdrę czy poduchy..
 5. Odstawić na około godzinę. Przez ten czas resztki wody wchłoną sie w kaszę a ona będzie nadal ciepła i gotowa do spożycia.
 6. Masło dodane podczas gotowania spowoduje że kasza będzie się nam ładnie rozsypywać, nie będzie się sklejać.
W przypadku parowania ryżu czy drobniejszych kasz , czy nawet parowania kaszy gryczanej procedura jest identyczna..zmienia się jedynie proporcja wody do kaszy 2:1
1 komentarz:

 1. Pamiętam jak moja babcia tak robiła... Owinięty w bambetle garnek lądował pod pościelą :)... Jako dziecko zastanawiałam się "o co chodzi"...

  OdpowiedzUsuń

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...